Marketing, sprzedaż, obsługa klienta – to najczęściej wymieniane etapy cyklu zakupowego. Często jednak zapominamy, że to, co pomiędzy nimi, jest równie ważne, a często wręcz determinujące sukces firmy. Sprawdź, jak odpowiednie działania przedsprzedażowe mogą wpłynąć na wyniki Twojego biznesu.
Już nie marketing, jeszcze nie sprzedaż
Oczywiście, wielu profesjonalnych handlowców mogłoby oponować, że w takim zestawieniu należy jeszcze wyodrębnić prospecting czy cold calling, inni wspomnieliby o coraz popularniejszym social sellingu – i pełna zgoda. Jednak, o ile w teorii można te działania umiejscawiać różnie, o tyle w praktyce chodzi o to samo: proaktywne i personalne zainteresowanie klienta ofertą, poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami i researchem. Gdybyśmy chcieli umiejscowić działania przedsprzedażowe w słynnym sprzedażowym lejku, znalazłyby się one gdzieś pomiędzy budowaniem świadomości marki za pomocą marketingu a złożeniem oferty i późniejszym domknięciem sprzedaży.
Tylko bez gwałtownych ruchów
Czytając powyższe można zastanawiać się, dlaczego po prostu nie skorzystać z tego, co wypracuje dział marketingu, a następnie rozpocząć szeroką kampanię sprzedażową do wszystkich dostarczonych przez niego leadów. Całą resztą może przecież zająć się obsługa klienta, zarówno przed, jak i po tym, gdy klient zapłaci za produkt. Warto jednak wiedzieć, że zbyt agresywna sprzedaż owszem, może skutkować krótkoterminowym wzrostem realizowanych targetów… ale także spadkiem liczby zakupów w dłuższej perspektywie. Bez odpowiedniego wsparcia nie zbudujemy lojalności klienta, która bardzo często dodawana jest jako ostatni element, na samym dole powyższego schematu. Będziemy mogli zapomnieć o sprzedażowym recyclingu, jak nazywa się czasem przedłużanie umów i dosprzedaż dodatkowych opcji. Innymi słowy, warto stawiać na długotrwałe relacje, w myśl starej zasady “jeden stały klient wart jest dziesięciu przypadkowych”. To on będzie później najlepszym ambasadorem Twojej marki, a koleżanki i koledzy z działu client service nie będą musieli zarywać nocy, tłumacząc kwestie, które powinny być wyjaśnione jeszcze przed zawarciem umowy.
Co robić przed sprzedażą?
Propozycje działań przedsprzedażowych
Analiza danych rynkowych
Analiza konkurencji
Odrabiając pracę domową z danych, nie zapomnij o porównaniu z liderami swojej branży. Czytaj ich opracowania, ustawiaj benchmarki, naucz się nie popełniać błędów, które zrobił już ktoś inny. Sprawdzaj słowa kluczowe w programach typu Ahrefs, a zainteresowanie tematem z pomocą BuzzSumo. Podążaj za trendami wyszukiwań w Google. Może się wydawać, że to narzędzia dla speców od marketingu, ale wiedz, że nie tylko. Umiejętne wykorzystanie tego typu programów pozwoli Ci zrozumieć potrzeby klientów, ich zainteresowania i sposób myślenia, aż w końcu odpowiesz na pytanie: “Czemu wybrali ich, a nie nas?”. Doszkalając się, będziesz zawsze krok przed innymi.
Dzielenie się wiedzą
Wybór odpowiednich leadów
Wsparcie i zrozumienie potrzeb klienta
Proaktywne włączanie się w dyskusję to najlepszy sposób na pokazanie potencjalnemu klientowi, że jest dla Ciebie ważny. Odpisywanie na problemy w social mediach, nawet te, które nie wydają się bezpośrednio powiązane z Twoim produktem, może być opłacalną inicjatywą – o ile masz coś mądrego do powiedzenia. Świetnym pomysłem będzie także rozmowa prywatna, w dogodnym dla klienta kanale. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – lista powyższych zadań robi nam się coraz dłuższa, a przecież to dopiero działania przedsprzedażowe. Warto więc zastanowić się nad ich oddelegowaniem, powierzając ten temat specjalistom. Świetnym rozwiązaniem okazuje się na przykład outsourcing obsługi klienta czy udostępnienie na swojej stronie wirtualnej recepcji, o której przeczytasz w tym miejscu.
Newsletter .BespokeChat