Wysiłki marketerów i budżety marketingowe często kierowane są w działania mające zwiększyć ruch na stronie internetowej. Reklama w wyszukiwarkach internetowych, media społecznościowe, mailing i inne narzędzia marketingu online zmierzają w stronę jednego: zachęcenia użytkownika do odwiedzenia strony i pozostawienia danych kontaktowych. Klient może wypełnić formularz kontaktowy, ale nie każdy decyduje się to uczynić, zwłaszcza że na odpowiedź będzie musiał poczekać znacznie dłużej. Czynnikiem, który „zatrzyma” użytkownika, aby podjąć rozmowę i podzielić się informacjami, jest zaproszenie do kontaktu na czacie internetowym.
Komunikację na czacie można porównać do spotkania ze sprzedawcą w fizycznym sklepie. Jeżeli atmosfera, odpowiedni sposób rozmowy i udzielenie niezbędnych informacji przekonają Klienta, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dokona on zakupu. W branży samochodowej 95% kupujących rozpoczyna swoje poszukiwania od Internetu, dopiero później odwiedza salon dealera w celu odbycia jazdy próbnej i zakupu. Interpretując te dane, spotkanie w salonie sprzedaży można „przenieść” do Internetu już na wczesnym etapie poszukiwania informacji przez Klienta, odpowiadając na jego pytania i doradzając poprzez czat internetowy.
W przypadku czatu, dialog toczy się online, a zainteresowany Klient może w tym czasie jednocześnie przeszukiwać Internet, płacić rachunki i swobodnie prowadzić rozmowę z Konsultantem. Komunikacja na czacie to również krótsza i szybsza droga uzyskania informacji niż wysłanie maila i mniej angażująca obie strony niż rozmowa telefoniczna.
Zaproszenia do czatu
Aby czat mógł towarzyszyć użytkownikowi odwiedzającemu stronę, nie przeszkadzając w przeszukiwaniu kolejnych kart, ważne jest ustalenie sposobu i czasu jego wyświetlania. Komunikator może pojawiać się na wybranych podstronach, w zależności od tego jaki cel ma spełniać prowadzona na nim komunikacja. Dlatego, decydując się na wdrożenie czatu, warto określić jasny cel obsługi tego kanału kontaktu z użytkownikami strony internetowej.
W ramach pozyskiwania leadów sprzedażowych czat świetnie sprawdza się wśród salonów samochodowych, deweloperów mieszkaniowych i firm usługowych. Komunikacja na czacie przyczynia się do zwiększenia efektywności prowadzonych kampanii marketingowych, satysfakcji Klienta, a co za tym idzie większej ilości szans sprzedażowych trafiających do baz CRM.
Leady sprzedażowe z czatu
Odpowiednio prowadzona rozmowa na czacie pozwala doskonale poznać profil użytkownika. Poza danymi kontaktowymi, możemy pozyskać informacje o interesujących go produktach, preferencjach, zachowaniu na stronie, gotowości do zakupu i miejsca z jakiego się z nami skontaktował. Leady przekazywane są dalej w postaci maila czy SMS i mogą być natychmiast podjęte przez wewnętrzny dział sprzedaży w firmie. Właściwa kwalifikacja leadu sprzedażowego, tzw. lead scoring stanowi ważny element procesu sprzedaży, ponieważ pozwala znacznie lepiej dopasować ofertę, która zostanie przekazana klientowi.
Szanse sprzedażowe pozyskane poprzez czat są również dużo bardziej wartościowe niż np. gotowe bazy danych o klientach. Taka lista zawiera zwykle dane osobowe i teleadresowe. Niezwykle trudno jest również zweryfikować jej jakość. Im częściej baza była wykorzystywana, tym jej jakość jest niższa i nie przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Wyeksploatowane bazy maili nie generują wysokich konwersji i często są już nieaktualne. Jednocześnie może korzystać z nich dużo podmiotów, brakuje też informacji co do okoliczności zbierania danych do bazy i szerszej informacji o realnych potrzebach klientów.
Konwersja strony
Wprowadzenie obsługi czatu internetowego z pewnością przyczyni się do zwiększenia konwersji sesji na stronie na pozyskane szanse sprzedażowe. Z badań Hubspot wynika, że 96% użytkowników odwiedzających stronę nie jest gotowych do zakupu. Proaktywnie prowadzona rozmowa konsultanta z potencjalnym klientem może zwiększyć prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o zakupie. Konsument być może wróci w przyszłości na stronę po raz kolejny, zadowolony z obsługi przy poprzedniej transakcji.
Podsumowując, czat świetnie sprawdzi się jako kanał komunikacji w ramach pozyskiwania szans sprzedażowych, przede wszystkim dzięki dostępności dla klienta i możliwość aktywnego wykorzystywania ruchu na stronie internetowej.
Newsletter .BespokeChat